Tag Archives: Splurge purchase

Fail to Prepare, Prepare to Fail

Standard

Maybe this makes me an extreme nerd or a yuppie foodie, but one of my favorite activities of late is meal-planning!

IMG_0980[1]

I’m so serious.

I look for time during the week when I can sit down to plan my Thursday grocery shopping trip and my meals for the week. Meal prep ahead of time not only saves me time and energy when I come home exhausted from Internship, it prevents me from making lazy meal choices (i.e. canned soup) when I’m ravenous after the gym. For example, the other night I was feeling extra productive, so I sliced and diced the veggies to marinate overnight that I knew I’d need for the following night’s stir fry dinner. When I came home later than expected the next afternoon and grudgingly still went to the gym, my growling tummy was beyond grateful that I had felt so in the mood for meal prep earlier! All I had to do was cook some brown rice, saute the veggies and presto: dinner.

This week, I’ve been feeling particularly excited about meal-planning, especially with Fresh Market opening so close to school! Yesterday morning was the grand opening, and people were shoving queuing at the unholy hour of 7:55. Uhhh… no thank you!

Anyway, today I made my weekly trip to Kroger for staples, armed with my meal plan for the week and my grocery list. I am usually pretty good about sticking to my list and keeping “splurge” buys to a minimum. So, without further ado:

IMG_0966[1]

IMG_0967[1]

Beverages: La Croix sparkling water ($4.49), lemonade mix — per Ian’s request ($1.89), O.N.E. coconut water — impulse buy ($2.99), Vita coconut water — impulse buy ($2.00), and organic milk ($3.69)

IMG_0968[1]

Dairy: Chobani Greek yogurt and Chobani Flips (3/$4.00)… I misread the price tag and thought they were 10/$8.00

IMG_0969[1]

Produce: bananas ($1.24), shredded lettuce ($2.99), seedless red grapes ($1.55), organic celery ($1.69), pomegranate ($2.49), cucumber ($0.75), green pepper ($0.77), Fuji apples ($3.29)

IMG_0971[1]

Random: much-needed [and on-sale] highlighters ($1.29), brown rice ($2.49), organic seedless raisins ($3.49), Truvia natural sweetener ($3.99)

IMG_0965[1]

Grand total: $55.83

I’m all set for the week with breakfast items I already had, fresh fruit for snacks and sides, meals for Ian’s visit this weekend, and five dinners! I’m still planning to drag bring Ian with me to Fresh Market on Saturday to explore, but I fully plan to have a list in my hand and a spending cap in my head. That place makes me giddy!

Now, on to equally as exciting stuff: I spent a little time playing around in the kitchen this afternoon, and I devised my own recipe for quick and easy Waldorf salad. I’m more than happy to share!

IMG_0973[1] IMG_0972[1]

Homemade Waldorf Salad
1 stalk celery
1 C plain Chobani Greek yogurt
handful of raisins
2-3 handfuls of red grapes
half of large Fuji apple
1/4 C whole almonds

Slice the celery, grapes, and apple into bite-sized pieces. Mix all solid ingredients together, then add yogurt. Stir until yogurt coats all ingredients evenly. Refrigerate for up to 5 days. Bon appetit!

Well, blends, I’m off to prep for a double-dose of class tonight. Have an excellent evening!

Stay tuned this weekend for a peek inside my OCD fridge, as well as my exploits at FM! πŸ˜‰

P.S. I’d love to hear about YOUR meal prep and/or meal-planning! Do you measure portions out precisely? How far in advance do you cut perishable items? Do you cater your grocery shopping to portable foods for on-the-go? Let’s chat! πŸ™‚

Grocery Haul Line Item

Standard

Hello and happy Sunday, blends! I’m back at my little apartment for a long, blissful, peaceful, relaxing week of… class. Whomp.

Anyhow, I haven’t written about my grocery shopping exploits in awhile, so I thought it would be fun to update you on what I’m eating these days, how much I buy to feed a household of one, and about how much I spend per week on food. Here goes, in no particular order!

DSCN0294

I was falling a little behind on my TP supply. Get it? πŸ˜‰ ($7.99)

DSCN0295

My fridge is always stocked with Chobani. This week, all Chobani was 10/$10, so I even indulged in a few Flips.

DSCN0296

In the grains department, organic frosted flakes cereal ($2.50), store-brand whole wheat rotini ($0.99), spicy blue corn tortilla chips ($2.79), and 100-calorie whole wheat sandwich rounds ($3.19).

DSCN0297

My “shame buys”: basil pesto ($3.69) for chicken pesto pasta this week, and soups ($2.69 each). I try not to buy these types of items often, because pesto is so high in fat, and because brand-name soups have a tremendous amount of sodium (34% RDV in just one of these cans!).

DSCN0298

In the beverage department, my impromptu purchase of Metro Mint water (on sale 10/$10), practically sugar-free and low-cal cranberry-pomegranate juice ($2.74), and store-brand skim milk ($2.19).

DSCN0299

I thought I was in desperate need of Orbit gum (2/$3), but it turns out there were two packs of strawberry flavor waiting for me in the pantry. Oops!

DSCN0300

Not-quite-ripe bananas — just how I like ’em — ($0.59/pound = $1.20), organic strawberries ($2.28), and white grapes ($2.99/pound = $5.20).

DSCN0301

As far as veggies go, one green bell pepper ($0.78), two Roma tomatoes ($2.28/pound = $2.51), one cucumber (4/$3 = $0.75), one Vidalia onion ($0.99/pound = $0.64), whole carrots ($0.79), baby spinach ($2.99), and Steamfresh frozen peas ($1.39) and a veggie blend ($2.69).

DSCN0302

One-half dozen grade-A large store-brand eggs ($0.99) and feta crumbles ($1.89).

DSCN0303

And last but certainly not least, my protein department: antibiotic-free, hormone-free, 100% vegetarian-fed, cage-free-raised chicken breasts ($3.95), and farm-raised boneless and skinless tilapia fillets ($3.99).

Drum roll, please……

My total haul for the week cost $83.42, and I saved $12.35 using my store points card. Woohooo!

Some of these items will last me longer than a week, such as three chicken breasts and four pieces of tilapia, a carton of juice, the TP (I should hope!), pesto, pasta, and gum. I needed to make a large grocery shopping trip today since I haven’t been at my apartment for a month and the fridge was looking pretty bare. That explains my high bill, as a typical weekly trip ranges from $40-$60. However, my fruit and veggie haul for this week was pretty typical, with some items varying depending upon weekly sales (e.g. grapes instead of pears, baby spinach instead of a butter bibb blend).

That about wraps it up! I’d love to hear from YOU about grocery shopping! Maybe I’m a weirdo, but I love seeing what other foodies and health nuts buy each week.