Tag Archives: Internship

Fail to Prepare, Prepare to Fail

Standard

Maybe this makes me an extreme nerd or a yuppie foodie, but one of my favorite activities of late is meal-planning!

IMG_0980[1]

I’m so serious.

I look for time during the week when I can sit down to plan my Thursday grocery shopping trip and my meals for the week. Meal prep ahead of time not only saves me time and energy when I come home exhausted from Internship, it prevents me from making lazy meal choices (i.e. canned soup) when I’m ravenous after the gym. For example, the other night I was feeling extra productive, so I sliced and diced the veggies to marinate overnight that I knew I’d need for the following night’s stir fry dinner. When I came home later than expected the next afternoon and grudgingly still went to the gym, my growling tummy was beyond grateful that I had felt so in the mood for meal prep earlier! All I had to do was cook some brown rice, saute the veggies and presto: dinner.

This week, I’ve been feeling particularly excited about meal-planning, especially with Fresh Market opening so close to school! Yesterday morning was the grand opening, and people were shoving queuing at the unholy hour of 7:55. Uhhh… no thank you!

Anyway, today I made my weekly trip to Kroger for staples, armed with my meal plan for the week and my grocery list. I am usually pretty good about sticking to my list and keeping “splurge” buys to a minimum. So, without further ado:

IMG_0966[1]

IMG_0967[1]

Beverages: La Croix sparkling water ($4.49), lemonade mix — per Ian’s request ($1.89), O.N.E. coconut water — impulse buy ($2.99), Vita coconut water — impulse buy ($2.00), and organic milk ($3.69)

IMG_0968[1]

Dairy: Chobani Greek yogurt and Chobani Flips (3/$4.00)… I misread the price tag and thought they were 10/$8.00

IMG_0969[1]

Produce: bananas ($1.24), shredded lettuce ($2.99), seedless red grapes ($1.55), organic celery ($1.69), pomegranate ($2.49), cucumber ($0.75), green pepper ($0.77), Fuji apples ($3.29)

IMG_0971[1]

Random: much-needed [and on-sale] highlighters ($1.29), brown rice ($2.49), organic seedless raisins ($3.49), Truvia natural sweetener ($3.99)

IMG_0965[1]

Grand total: $55.83

I’m all set for the week with breakfast items I already had, fresh fruit for snacks and sides, meals for Ian’s visit this weekend, and five dinners! I’m still planning to drag bring Ian with me to Fresh Market on Saturday to explore, but I fully plan to have a list in my hand and a spending cap in my head. That place makes me giddy!

Now, on to equally as exciting stuff: I spent a little time playing around in the kitchen this afternoon, and I devised my own recipe for quick and easy Waldorf salad. I’m more than happy to share!

IMG_0973[1] IMG_0972[1]

Homemade Waldorf Salad
1 stalk celery
1 C plain Chobani Greek yogurt
handful of raisins
2-3 handfuls of red grapes
half of large Fuji apple
1/4 C whole almonds

Slice the celery, grapes, and apple into bite-sized pieces. Mix all solid ingredients together, then add yogurt. Stir until yogurt coats all ingredients evenly. Refrigerate for up to 5 days. Bon appetit!

Well, blends, I’m off to prep for a double-dose of class tonight. Have an excellent evening!

Stay tuned this weekend for a peek inside my OCD fridge, as well as my exploits at FM! 😉

P.S. I’d love to hear about YOUR meal prep and/or meal-planning! Do you measure portions out precisely? How far in advance do you cut perishable items? Do you cater your grocery shopping to portable foods for on-the-go? Let’s chat! 🙂

Advertisements

This Week’s Small Haul

Standard

Happiest of Fridays to you, blends! The reason I’m so peppy this morning is because (1) I get to see my handsome fiancé tonight, and (2) I completed — and absolutely loved — my first full week of Internship and third-year classes!

In the midst of all the hubbub this week, I still needed to replenish a few grocery items. I’ve decided that I really like doing these line-item grocery haul posts, so indulge me! 😉

From the produce section, I didn’t need much. In fact, I’m glad I remembered to only get two bananas, since I like them “crunchy,” as my mom says. I’m leaving for Richmond this morning and won’t be back until Sunday evening. By then, any leftover bananas wouldn’t be A.K.-approved.

IMG_0873[1]

Kroger brand bananas, $0.59

As far as “splurge” purchases go, I had a few of those today. As soon as I left my apartment, I could feel my blood sugar dropping. I still needed to run to the post office, which was in the opposite direction of Kroger. I loathe grocery-shopping on an empty stomach, but I couldn’t understand why I felt so yucky after a leftovers lunch of brown rice and chicken stir fry. I grabbed the first thing I saw, and the natural sugar brought me right back up!

$1.99

$1.99

As I was perusing the mixed-up aisles of Kroger (which is being heavily renovated), I happened across these beauties. I liked their ingredient lists, and they were on sale, so into the cart they went! I also picked up an impromptu sandwich for dinner, since I have class from 4:30-9:30 on Thursdays.

London Broil and leaf lettuce on focaccia, $5.29; Quaker single-serving oatmeal, $1.67 each

London Broil and leaf lettuce on focaccia, $5.29; Quaker single-serving oatmeal, $1.67 each

The purchase I was most excited about? Cho, of course! 😉

Chobani Flip and Chobani 2% Greek yogurt, 10/$10

Chobani Flip and Chobani 2% Greek yogurt, 10/$10

As far as dairy products and breakfast go, I didn’t need much. I found that I really like Simple Truth organic milk because of the size and because of the reeeeally long expiration date (October 12 on this carton). I also decided to try buying brown eggs for the first time.

Simple Truth organic milk carton, $3.49; Kroger brand brown eggs, $1.99/dozen; Morningstar Farms vegetarian bacon, $3.99

Simple Truth organic milk carton, $3.49; Kroger brand brown eggs, $1.99/dozen; Morningstar Farms vegetarian bacon, $3.99

Lastly, I needed just a few household items. Normally, I don’t purchase school supplies at the grocery store because they are much cheaper elsewhere. Being that the kids in this area have already started school, most of the school supplies had been marked way down.

IMG_0875[1]

Kroger brand kitchen trash bags, $5.99/50; small spiral notebook, $2.99; Huggies baby wipes, $1.99

When my mom came with me to the ‘Burg a few weeks ago to check on my apartment and to conduct some pre-Internship housekeeping business, she insisted that I have a few Kroger grocery bags. Today was the first opportunity I’ve had to use them, and let me tell you — they are absolutely wonderful. I’m completely unashamed to admit that I use Kroger grocery bags to line my bathroom, bedroom, and laundry room trash cans, so I’m always happy to have an endless supply. However, I hate when my groceries roll around in the back of my car, spill out of those flimsy bags, and when my groceries take up approximately 546 bags that I must carry up a flight of stairs. My haul today only required two of these bags, as opposed to probably eight plastic bags.

Now I have four of them, and I plan to use them every time I run to Kroger!

Now I have four of them, and I plan to use them every time I run to Kroger!

Mom, when you read this, feel free to cheer aloud and dance around and pump your arms in the air, but don’t feel obligated to text me, “See?!?!” 😉

This week’s total haul: $49.24

Have a wonderful day, blends!

P.S. Do you carry reusable bags to the grocery store, or do you prefer paper/plastic? I’m on the campaign trail to recruit more reusable bag buddies!